Jak zamontować rolety rzymskie?

W tym momencie widać już wyraźnie, że rolety rzymskie cieszą się coraz większą popularnością, gdy chodzi o różnorakie ozdoby okienne. Takie rolety spełniać mogą nie tylko funkcje praktyczne, ale także dekoracyjne.

Dzięki temu w naszym wnętrzu będzie bardziej przytulna atmosfera. Jeśli chcemy samodzielnie takie rolety zamontować to również można to wykonać. Warto jednak zapoznać się z tym jak to wykonać, by wszystko było dobrze zrealizowane.

Jak zwymiarować rolety rzymskie

Jeśli montaż rolet ma być na zewnątrz wnęki okiennej to trzeba zadbać o to, by szerokość zewnętrzna części wnęki była odpowiednia do szerokości rolety. Długość rolety to odległość między górną krawędzią wnęki do dołu plus te centymetry, które ma zajmować roleta w momencie, gdy zostanie ona całkowicie opuszczona. Na to jak długa powinna być roleta wpływać może między innymi rodzaj parapetu jaki mamy w swoim oknie. Trzeba sprawdzić czy mieści się on we wnęce czy wystaje. Jeśli znajduje się we wnęce to można wybierać sobie taką roletę, której długość będzie praktycznie nieograniczona. Wtedy spokojnie wybrać można roletę, która będzie sięgać za okno.

montaż rolet rzymskich Jeśli jednak parapet wystaje będzie trzeba zdecydować się na taką rolę, która skończy się w momencie, gdy sięgnie parapetu. Rolety rzymskie montowane na framudze okiennej Jeśli rolety montowane są wewnątrz wnęki na oknie to trzeba będzie dopasować szerokość rolety do szerokości framugi okiennej natomiast długość będzie od górnej krawędzi framugi do krawędzi framugi dolnej. W tym przypadku mechanizm montowany będzie na framudze a okno będzie można otwierać także przy rozwiniętej rolecie. Dlatego dla niektórych takie rozwiązanie może się wydawać po prostu wygodniejsze i praktyczniejsze w codziennym wykorzystywaniu. Ostateczną decyzję warto sobie jednak dobrze przemyśleć.