Jak dbać o żaluzje drewniane?

Żaluzje drewniane są uznawane ze jedno z najbardziej eleganckich i ekskluzywnych elementów dekoracji wnętrza. Ten typ żaluzji to świetny sposób na zaciemnienie pomieszczeń, a przy tym nadaje uroku i wdzięku całej aranżacji pomieszczenia.

Uzyskanie takiego ciepła i stylowego wyglądu jest możliwe tylko przy zastosowaniu elementów drewnianych. Rewelacyjnie komponuje się z panelami i meblami, ale także ze szkłem czy aluminium jeśli takie są wykorzystane w pomieszczeniach w stylu minimalistycznym. Drewno niesie ze sobą spokój i wykwintność, czego nie można powiedzieć o materiałach wykonanych z plastiku. Po prostu żaluzje, meble czy inne akcesoria wykonane z drewna to czysty szyk i pozytywne skojarzenia dla wszystkich ludzi.

Dzięki zastosowaniu żaluzji można w łatwy sposób kontrolować ilość światła jakie wpada do danego pomieszczenia. Można je całkowicie zaciemnić lub lekko oświetlić w zależności od kąta padania lameli. W trakcie upalnych dni, żaluzje skutecznie chronią przed gorącem, a drewno jest naturalnym materiałem który swobodnie pochlania ciepło słoneczne. Wiele osób uważa, nie tylko w Polsce, ale także w krajach takich jak Włochy czy Hiszpania, że zaciemnienie pomieszczenia znacznie potrafi uchronić przed upałem, a drewno ze swoimi właściwościami doskonale się tutaj sprawdza w przeciwieństwie do innych materiałów.

Pamiętajmy, że żaluzje powinny być regularnie czyszczone, konserwowane i odkurzane, co zapobiega ich odbarwieniu i przedłuża znacznie ich żywotność i trwałość. Żaluzje drewniane różnią się od siebie zasadniczo tylko ze względu na szerokość lameli, inny podział trudno zastosować. Najczęściej spotyka się lamela o grubości od 25 do 50 mm, a ich zastosowanie jest różne w zależności od miejsca gdzie mają zawisnąć. Na ścianie, suficie czy ramie można zawiesić lamele 25 mm, przy większych powierzchniach można zastosować większe lamele.

jak zachować czystość drewnianych żaluzji?Żaluzje raczej nie powinny być stosowane jako osłona poza pomieszczeniami w domu czy w mieszkaniu, czyli np. na balkonie czy na wiacie. Drewno to naturalny materiał, który podczas użytkowania może się odkształcić pod wpływem czynników pogodowych, wilgoci i światła słonecznego. Może dojść to trwałych i nieodwracalnych zmian spowodowanych pleśnią lub niszczącym działaniem wiatru. Na uszkodzenia narażone są także sznurki trzymające lamele, które mogą się szybko przetrzeć i nie działać prawidłowo, więc zdecydowanie odradzamy stosowanie tego typu rolet na zewnątrz.