Montaż żaluzji – opis poszczególnych etapów.

Mając okna o standardowym wymiarze, może z powodzeniem szukać żaluzji które będą idealnie do nich pasować wymiarem. Również podczas zakupu okien można od razu spytać sprzedawcę o dostępne akcesoria okienne, na pewno okaże się, że wśród nich są także żaluzje o odpowiednich wymiarach lub też można je domówić pod wymiar.

Wymiar żaluzji możemy w bardzo łatwy sposób sami ustalić, wystarczy zmierzyć szybę okienną i dodać z każdej strony około 1 lub więcej, tak aby po nałożeniu żaluzji nie było prześwitów. Wybór żaluzji jest ogromny pod każdym względem - materiału z którego jest wykonana, dostępnego koloru oraz sposobu montażu. Mogą być wykonane z drewna, aluminium, tkanin lub winylu, a gama kolorystyczna jest praktycznie bez ograniczeń. Żaluzje spełniają nie tylko funkcję ochronną przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale w czasie zimy także są doskonałą izolacją przed zimnym powietrzem.

jak zamontować żaluzje?

Tutaj bardzo ważną rolę mają lamelki żaluzji, zimą powinny być skierowane ku zewnętrznej stronie strona bardziej wklęsłą, natomiast latem lamelki powinny być skierowane ku górze, aby tam unosiło się ciepłe powietrze. Bez wątpienia jest to jedna z większych zalet żaluzji i często wykorzystywana przez użytkowników. Żaluzje można montować za pomocą specjalnych wsporników np. o przekroju skrzynkowym lub też kątowych. Miejsce montażu zależy od ilości dostępnego miejsca wokół okna oraz od naszych preferencji. W zależności co jest możliwe i co nam się bardziej podoba można żaluzje zamontować na: suficie, ścianie lub ramie okiennej (co jest najbardziej newralgiczne, ponieważ raz powstałych otworów nie usuniemy już z ramy okna).

Zanim przystąpimy do mocowania wsporników, musimy wcześniej ustalić położenie pierwszego oraz oznaczyć miejsca otworów jakie chcemy nawiercić. Jeśli będziemy żaluzje montować na ścianie, najlepiej jest użyć wiertła o średnicy 6 mm i zastosować kołki rozporowe, w których później mocujemy wspornik. Jeśli chcemy żaluzje zamontować na profilu okna to najlepiej użyć wiertła o średnicy 2,5 mm. Zawsze używajmy poziomicy, aby uniknąć ryzyka krzywego zamocowania żaluzji.

Bardzo często górna i dolna szyna są szersze od właściwej szerokości na okno i trzeba je dociąć. Najlepiej zrobić to piłką od metalu, a na czas wykonywania tej czynności zabezpieczmy odpowiednio lamelki przed uszkodzeniem jakąś tkaniną lub też kartonem.

Na szyny po zakończeniu cięcia trzeba nałożyć zaślepki, aby lamelki się nie rozjeżdżały w trakcie użytkowania. Lamelki, jeśli trzeba je dociąć na wymiar, należy wyśrodkować i przyciąć z dwóch stron na taką samą długość, za pomocą nożyczek bądź też specjalnego urządzenia do cięcia lamel. Po tym można już zawiesić żaluzję na wspornikach i zablokować ją w odpowiedniej pozycji. Jeśli jest za długa najlepiej zdemontować kilka lameli na dole po wcześniejszym ściągnięciu dolnej szyny.