Jak czyścić rolety i żaluzje?

Jeśli oczekujemy, że rolety czy żaluzje będą nam świetnie służyły przez wiele lat to będzie trzeba o nie odpowiednio dbać. Warto wiedzieć jak poszczególne produkty powinno się konserwować, by zachowały swój świetny stan.

Obecnie największe zainteresowanie wzbudzają rolety materiałowe. Nie ma w tym nic dziwnego, jest to bowiem praktyczne i wygodne rozwiązanie. Wybór wzorów i tkanin jest bardzo duży i dlatego nie ma problemu z tym, by do swoich potrzeb je dopasować. Jeśli rolety mają dobrze spełnia swoje zadania trzeba o nie dobrze dbać. Materiał nie nadaje się do czyszczenia na mokro, dlatego należy usuwać kurz delikatnie odkurzaczem albo też ściereczką.

Jeśli zabrudzenia są silne to można użyć delikatnej ściereczki, lekko zwilżonej wodą z delikatnym środkiem czyszczącym. Trzeba robić to bardzo delikatnie, ponieważ na tkaninie pojawić się mogą odbarwienia i nie będzie wyglądać estetycznie. Warto także wypróbować wcześniej środek czyszczący na tych elementach tkaniny, które są niewidoczne. Prać czy nie prać? Materiał, z którego wykonuje się rolety nie nadaje się do prania, ponieważ może to spowodować wyblaknięcie koloru, ale także zniekształcenie tkaniny. Nie można go prasować, często jest pokryty gumą i dlatego dojdzie do zniszczenia materiału i żelazka. Jednym wyjątkiem będą rolety rzymskie. Przygotowuje się je w taki sposób, że maja przypominać firany i z takich materiałów są wykonywane.

Dlatego nadają się one do prania i można je w takiej formie czyścić. Zadbane żaluzje Jeśli mamy żaluzje poziome to będzie trzeba omiatać je z kurzu, jeśli wykonane są z drewna. Wtedy dobrze sprawdzi się między innymi specjalna szczotka, która umożliwi czyszczenie dokładniejsze takich żaluzji. Jeśli będziemy drewniane żaluzje czyścić na mokro to trzeba się liczyć z tym, że doprowadzi to do ich szybszego zniszczenia. Ewentualnie można je przecierać specjalnym środkiem do drewna.

czyste żaluzje i rolety W przypadku aluminiowych żaluzji nie trzeba się już bać czyszczenia za pomocą środków chemicznych i wody. Są one odporne na działanie takich produktów, dlatego spokojnie będzie można je tak czyścić a dodatkowo takie ich mycie powinno gwarantować lepsze efekty, ponieważ nawet takie silniejsze zabrudzenia uda się skutecznie usunąć. Ultradźwięki do zadań specjalnych W momencie, gdy żaluzje będą mocno zabrudzone, albo nie mamy czasu na to, by je dokładnie sprzątać będzie można skorzystać z pomocy specjalisty. Sprawdza się między innymi mycie metodą ultradźwiękową. Żaluzja umieszczona jest specjalnym pojemniku z roztworem chemicznym, gdzie proces czyszczenia zostaje pobudzony przy użyciu fal ultradźwiękowych, które będą lokalnie zmieniać ciśnienie. W ten sposób, dzięki nowoczesnej metodzie będzie można bardzo dokładnie usunąć wszystkie zanieczyszczenia na takich żaluzjach.