Rodzaje rolet i ich montaż inwazyjny.

Rolety wewnętrzne to ochrona przed wścibskim okiem z zewnątrz, ale także osłona przed nadmiernym słońcem. W wielu domach pełnią także funkcję dekoracyjną, ponieważ odpowiedni dobór ich tkanin i kształtu może pięknie uzupełnić aranżację i wyposażenie wnętrza domu.

Często zastępują tradycyjne zasłony, a dzięki prostocie ich montażu są zdecydowanie bardziej preferowane niż żaluzje. Montaż w zależności od systemu jaki wybierzemy, może nawet nie wymagać nawiercania otworów pod montaż i często sami bez pomocy specjalistów możemy go wykonać. Projektanci rolet przewidzieli kilka miejsc montażu rolet: na suficie, na ścianie lub też bezpośrednio na oknie. W zależności od typu rolety jaki wybierzemy może ona mieć prowadnice i kasetkę lub obyć się zupełnie bez nich, a dzięki takiej szerokiej opcji wyboru, można bez problemu wybrać to co w naszym domu sprawdzi się najlepiej.

Rolety można podzielić ze względu na kilka cech jakie posiadają, a mianowicie: ze względu na materiał z którego zostały wykonane, ze względu na kształt, konstrukcję oraz na ilość przepuszczanego światła. Obecnie na rynku jest kilka rodzai rolet, które są najbardziej popularne, przy czym trudno określić które mają największe grono wielbicieli. Są to rolety rzymskie, rozwijane, austriackie, plisowane, rolet typu dzień- noc i miniroletki. Można w jednym domu często spotkać kilka typów rolet, co jest zależne od aranżacji pomieszczenia i funkcjonalności rolet.

jak wygląda montaż inwazyjny rolety? Montaż inwazyjny rolet to sposób montażu wymagający wywiercenia otworów w miejscu, gdzie przewidziane jest mocowanie, albo na ścianie, albo na suficie lub tez bezpośrednio na profilu okiennym (na ramie lub skrzydle). W trakcie takiego montażu przykręca się element trzymający roletę, wykorzystując już wcześniej przygotowane wkręty i taką metodę stosuje się przy montażu większości rolet dostępnych na rynku. Pamiętajmy, że mocując roletę do sufitu, najlepiej zamocować kołki rozporowe, natomiast montowanie na ramie może uszkodzić szybę, jeśli użyjemy zbyt długich wkrętów. Warto również podczas montażu korzystać z poziomicy, nie ryzykujemy wtedy krzywego położenia rolety, a co za tym idzie wadliwego funkcjonowania.